spadekUE.pl

Wojciech Górny 
Kancelaria Radcy Prawnego
honestia.pl

Czym się zajmujemy?

Procesy gospodarczo-polityczne związane z funkcjonującymi w ramach UE swobodami: przepływu kapitału, osób, przemieszczania się  i zatrudnienia stymulują mobilność osób na terytorium Europy powodowaną względami tak gospodarczymi, jak i ekonomicznymi (m.in. emigracja zarobkowa), turystycznymi czy małżeńskimi. Te zaś okoliczności powodują, że rocznie w państwach członkowskich wszczynanych jest setki tysięcy transgranicznych postępowań spadkowych.

Mając tę świadomość oferujemy profesjonalną pomoc:

Uregulowanie za życia spraw spadkowych

Najprostszą droga do uniknięcia problemów z uzyskaniem praw do spadku jest uregulowanie tej kwestii  jeszcze za życia. Jeśli np. mieszkasz w innym kraju UE na stałe albo masz tam majątek a zależy Ci na tym, aby Twoi bliscy nie mieli kłopotów ze spadkiem po Tobie – ta oferta jest właśnie dla Ciebie.

Reprezentacja w transgranicznych sprawach spadkowych

Jestem radcą prawnym i jako pełnomocnik mogę podjąć się reprezentacji przed sądami polskimi w sprawach dotyczących transgranicznego dziedziczenia np. w sprawie pozyskania europejskiego poświadczenia spadkowego – niezależnie od tego, jaki charakter ma Twój udział w sprawie: czy jesteś spadkobiercą, zapisobiercą czy uprawnionym do zachowku. 

Uzyskanie prawa do spadku na terenie UE

Dziedziczenie na terenie UE w sprawach transgranicznych (np. gdy spadkodawca mieszka poza państwem, którego jest obywatelem lub posiada tam majątek) odbywa się zgodnie z regulacją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012. 

Jestem specjalistą w tej dziedzinie. Zgłębiłem tematykę transgranicznego dziedziczenia na terenie Unii Europejskiej, czego wynikiem są liczne publikacje i wystąpienia na konferencjach naukowych.

Posiadam również praktyczne doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych, w tym o uzyskanie europejskiego poświadczenia spadkowego (EPS). 

Doradztwo sukcesyjne

Zagadnienie transgranicznego dziedziczenia nie jest z pewnością kwestią prostą i może budzić wątpliwości. 

  • Wyprowadziłeś się na kilka lat z Polski, ale zamierzasz wrócić?
  • Masz podwójne obywatelstwo?
  • Masz majątek w kilku krajach?
  • A może z innych względów nie jesteś pewien, jak będzie przebiegało dziedziczenie po Tobie w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz?

Możesz zlecić przygotowanie opinii prawnej, która odpowie na te i inne pytania dotyczące dziedziczenia w Unii Europejskiej. 

 

 

 

 

Wpisy na blogu

Jak uzyskać prawo do spadku za granicą?
Projekt zmian w prawie spadkowym

O mnie

Wojciech Górny

radca prawny

Jestem radcą prawnym. Ukończyłem także kurs mediatora organizowany przez Stowarzyszenie Polskie Centrum Mediacji.

Przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania czynię zagadnienia z zakresu prawa spadkowego, w tym międzynarodowego, a w szczególności – regulacji europejskiego prawa spadkowego, która to instytucja była przedmiotem mojej pracy magisterskiej obronionej pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Machnikowskiego.

Jestem autorem publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych dotyczących tej tematyki, m.in.

  • Prawo do zachowku w dziedziczeniu transgranicznym w świetle Rozporządzenia Parlamentu i Rady nr 650/2012 (wystąpienie na Ogólnopolskiej Konferencji Komparatystycznej „Swoboda testowania a ochrona interesów osób najbliższych”, 14 marca 2014 roku, UAM w Poznaniu).
  • Polskie formy potwierdzania praw do spadku a europejskie poświadczenie spadkowe, Common Law Society University of Warsaw, Wybrane Zagadnienia Prawa Cywilnego Porównawczego, Warszawa 2014.
  • Podmioty uprawnione do ubiegania się o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego – analiza art. 63 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r., Zeszyt Naukowy Naukowego Koła Cywilistów, Uniwersytet Wrocławski, 2015.

W swojej pracy stawiam na profesjonalizm i empatię – spojrzenie przez pryzmat potrzeb, a nie problemów klienta. Moją misją jest świadczenie pomocy prawnej na najwyższym poziomie.

Kontakt